Putin ve Sisi, El-Dabaa NGS Dördüncü Güç Ünitesi’nin inşaatını başlattı

Dünya (Web Sitesi) - Web Sitesi | 23.01.2024 - 17:08, Güncelleme: 23.01.2024 - 17:08 301+ kez okundu.
 

Putin ve Sisi, El-Dabaa NGS Dördüncü Güç Ünitesi’nin inşaatını başlattı

Putin ve Sisi, El-Dabaa NGS Dördüncü Güç Ünitesi’nin inşaatını başlattı
Rusya Devlet Başkanı Putin, Sisi ile birlikte video konferans üzerinden El-Dabaa Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) Dördüncü Güç Ünitesi’nin temel atma törenine katıldı. Nükleer reaktörün yer aldığı binanın temelinin ilk betonunun atılması, yeni güç ünitesinin inşaat sürecinin başlamış olduğu anlamına geliyor. Bundan sonra El-Dabaa projesi tam kapasiteye ulaşacak, nükleer santralin dört ünitesinin tamamı aynı anda inşa edilecek. Rus lider, törende yaptığı konuşmada Rusya’nın Mısır'ın BRICS'e entegre olmasını sağlamak için elinden geleni yapmaya çalışacağını belirtİrken, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Mısır'ın BRICS'e katılımı ile ilgili olarak verimli işbirliğimizi daha da arttırmaya yönelik umut verici yeni imkanlar açılıyor. Rusya'nın en başından beri Mısır tarafının bu birliğe tam üye olma arzusunu içtenlikle desteklediğini vurgulamak isterim. Rusya'nın bu yılki BRICS başkanlığı sırasında Mısır'ın birliğin çalışmalarına etkili bir şekilde entegre olmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.” Putin ayrıca BRICS üzerinden 200'den fazla etkinliğinin planlandığını ve Moskova'nın Mısırlı temsilcilerin bu etkinliklerde aktif rol almasını beklediğini kaydetti. Rus lider, Rusya’nın Mısır Devlet Başkanı es-Sisi’yi ekim ayında Kazan'da düzenlenecek olan bir sonraki BRICS zirvesine beklediğini sözlerine ekledi. Mısır’ın ilk nükleer güç santrali olma özelliğini taşıyan El-Dabaa NGS Akdeniz kıyısında, Kahire'nin 300 kilometre kuzeybatısındaki Matruh Valiliği'ne bağlı El-Dabaa kentinde inşa edilecek. Yapılan anlaşmaya göre santrali Rus tarafının inşa edeceği, Nükleer santralin tüm hizmet süresi için gerekli nükleer yakıtın tedarikini de sağlayacağı belirtiliyor. Santralin işletmeye alındığı tarihten itibaren ilk 10 yıl boyunca personel eğitimi, santralin işletme ve bakımı konusunda destek sağlayacak olan Rusya, kullanılmış nükleer yakıtın depolanması için özel bir depolama tesisi inşa edecek ve depolanması amacıyla Mısır’a konteyner tedarik edecek. El-Dabaa NGS'nin bir özelliği de, verimlilik ve güvenlik açısından en yüksek uluslararası gereklilikleri karşılayan reaktörlü dört güç ünitesinin eş zamanlı olarak inşa edilmesi olması dikkat çekiyor. Nükleer santralin dört nükleer güç ünitesinin tamamının 2028-2030 yılları arasında devreye alınması planlanıyor. El-Dabaa NGS ile ilgili kontratın tutarı 30 milyar dolar olarak değerlendirilirken, buna göre Rusya, Mısır'a 25 milyar dolarlık devlet ihracat kredisi sağlıyor. Kaynak: Sputnik
Putin ve Sisi, El-Dabaa NGS Dördüncü Güç Ünitesi’nin inşaatını başlattı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Sisi ile birlikte video konferans üzerinden El-Dabaa Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) Dördüncü Güç Ünitesi’nin temel atma törenine katıldı.

Nükleer reaktörün yer aldığı binanın temelinin ilk betonunun atılması, yeni güç ünitesinin inşaat sürecinin başlamış olduğu anlamına geliyor. Bundan sonra El-Dabaa projesi tam kapasiteye ulaşacak, nükleer santralin dört ünitesinin tamamı aynı anda inşa edilecek.

Rus lider, törende yaptığı konuşmada Rusya’nın Mısır'ın BRICS'e entegre olmasını sağlamak için elinden geleni yapmaya çalışacağını belirtİrken, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Mısır'ın BRICS'e katılımı ile ilgili olarak verimli işbirliğimizi daha da arttırmaya yönelik umut verici yeni imkanlar açılıyor. Rusya'nın en başından beri Mısır tarafının bu birliğe tam üye olma arzusunu içtenlikle desteklediğini vurgulamak isterim. Rusya'nın bu yılki BRICS başkanlığı sırasında Mısır'ın birliğin çalışmalarına etkili bir şekilde entegre olmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.”

Putin ayrıca BRICS üzerinden 200'den fazla etkinliğinin planlandığını ve Moskova'nın Mısırlı temsilcilerin bu etkinliklerde aktif rol almasını beklediğini kaydetti.

Rus lider, Rusya’nın Mısır Devlet Başkanı es-Sisi’yi ekim ayında Kazan'da düzenlenecek olan bir sonraki BRICS zirvesine beklediğini sözlerine ekledi.

Mısır’ın ilk nükleer güç santrali olma özelliğini taşıyan El-Dabaa NGS Akdeniz kıyısında, Kahire'nin 300 kilometre kuzeybatısındaki Matruh Valiliği'ne bağlı El-Dabaa kentinde inşa edilecek.

Yapılan anlaşmaya göre santrali Rus tarafının inşa edeceği, Nükleer santralin tüm hizmet süresi için gerekli nükleer yakıtın tedarikini de sağlayacağı belirtiliyor.

Santralin işletmeye alındığı tarihten itibaren ilk 10 yıl boyunca personel eğitimi, santralin işletme ve bakımı konusunda destek sağlayacak olan Rusya, kullanılmış nükleer yakıtın depolanması için özel bir depolama tesisi inşa edecek ve depolanması amacıyla Mısır’a konteyner tedarik edecek.

El-Dabaa NGS'nin bir özelliği de, verimlilik ve güvenlik açısından en yüksek uluslararası gereklilikleri karşılayan reaktörlü dört güç ünitesinin eş zamanlı olarak inşa edilmesi olması dikkat çekiyor.

Nükleer santralin dört nükleer güç ünitesinin tamamının 2028-2030 yılları arasında devreye alınması planlanıyor.

El-Dabaa NGS ile ilgili kontratın tutarı 30 milyar dolar olarak değerlendirilirken, buna göre Rusya, Mısır'a 25 milyar dolarlık devlet ihracat kredisi sağlıyor.

Kaynak: Sputnik

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ulusgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.