6 yılda 384 denizci kayboldu

Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | 24.01.2024 - 15:46, Güncelleme: 24.01.2024 - 15:46 598+ kez okundu.
 

6 yılda 384 denizci kayboldu

6 yılda 384 denizci kayboldu
CHP, 2016-2022 arasında 348 denizcinin kayıtlara kayıp olarak geçtiğini belirtti. Ulaştırma Bakanı'na denizcilerin can güvenliği için hangi önlemlerin alındığını sordu. CHP Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, 2016-2022 yılları arasında 348 denizcinin kayıp olarak kayıtlara geçtiğini belirtti ve  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına “Ticarî gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları ve mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle sağlıkları sürekli risk altında bulunan gemicilerin sağlıklı yaşam ve can güvenlikleri için bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?” sorusunu yöneltti.   Sivas Milletvekili Karasu, Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırlayıp, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; kayıp denizcileri Meclis gündemine taşıdı. Karasu, önergesinin gerekçesinde şu değerlendirmeleri yaptı: - Son dönemde yaşanan gemi kazalarında gemilerin eski olmasının büyük bir payı olduğu iddia edilirken, gemilere ilişkin denetimlerin yeterli olmadığı belirtilmektedir. Özellikle ticari gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları nedeniyle ölümle burun buruna yaşayan gemi insanlarının mesai saatlerinin uzaması, olumsuz hava şartları, sosyal hayattan uzak kalmaları gibi pek çok olumsuz koşullarda yaşadıkları bilinmektedir.   Karasu, Uraloğlu’na; şu soruları yöneltti:   - Türkiye deniz filosundaki gemilerin yaş aralığı nedir? Son dönemde yaşanan gemi kazalarında gemilerin eski olmasının büyük payının olduğu iddiası doğru mudur? - Gemilerin klas ve bayrak denetimlerinde denize elverişliliğinin onaylanması için sac ölçümleri, tank kontrolleri vb. gibi denetimlerin yapıldığı ve sonuçlarına göre tersane bakım sürecinden geçtiği mevzuatımızda belirtilmektedir? Bu filonun denetimleri hangi aralıklarla ve nasıl yapılmaktadır? Son bir yıl içinde filodaki gemilerin denetimlerin sonuçları nelerdir? Buna bağlı olarak uygulanan yaptırımlar nelerdir?   - Özelde önergede de belirtilen MT TORC isimli tanker ile ‘Kafkametler’ adlı gemide bakanlığınızın en son denetimi ne zaman yapılmıştır? Sonuçları ne olmuştur?  - Her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere ülkemizde ticari gemi taşımacılığında çalışan kaç kaptan, çarkçıbaşı, makine zabiti, yağcı, güverte tayfası bulunmaktadır? - Ticarî gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları ve mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle sağlıkları sürekli risk altında bulunan gemicilerin sağlıklı yaşam ve can güvenlikleri için bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir? - Sürekli ölümle burun buruna yaşayan Türk veya yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemicilerin sosyal güvencelerinin ve özlük haklarının iyileştirilmesi adına bakanlık olarak yaptığınız/yapacağınız çalışmalar nelerdir? Kaynak: Halk Haber Ajansı
6 yılda 384 denizci kayboldu

CHP, 2016-2022 arasında 348 denizcinin kayıtlara kayıp olarak geçtiğini belirtti. Ulaştırma Bakanı'na denizcilerin can güvenliği için hangi önlemlerin alındığını sordu.

CHP Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, 2016-2022 yılları arasında 348 denizcinin kayıp olarak kayıtlara geçtiğini belirtti ve  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına “Ticarî gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları ve mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle sağlıkları sürekli risk altında bulunan gemicilerin sağlıklı yaşam ve can güvenlikleri için bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?” sorusunu yöneltti.

 

Sivas Milletvekili Karasu, Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırlayıp, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; kayıp denizcileri Meclis gündemine taşıdı.

Karasu, önergesinin gerekçesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

- Son dönemde yaşanan gemi kazalarında gemilerin eski olmasının büyük bir payı olduğu iddia edilirken, gemilere ilişkin denetimlerin yeterli olmadığı belirtilmektedir. Özellikle ticari gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları nedeniyle ölümle burun buruna yaşayan gemi insanlarının mesai saatlerinin uzaması, olumsuz hava şartları, sosyal hayattan uzak kalmaları gibi pek çok olumsuz koşullarda yaşadıkları bilinmektedir.

 

Karasu, Uraloğlu’na; şu soruları yöneltti:

 

- Türkiye deniz filosundaki gemilerin yaş aralığı nedir? Son dönemde yaşanan gemi kazalarında gemilerin eski olmasının büyük payının olduğu iddiası doğru mudur?

- Gemilerin klas ve bayrak denetimlerinde denize elverişliliğinin onaylanması için sac ölçümleri, tank kontrolleri vb. gibi denetimlerin yapıldığı ve sonuçlarına göre tersane bakım sürecinden geçtiği mevzuatımızda belirtilmektedir? Bu filonun denetimleri hangi aralıklarla ve nasıl yapılmaktadır? Son bir yıl içinde filodaki gemilerin denetimlerin sonuçları nelerdir? Buna bağlı olarak uygulanan yaptırımlar nelerdir?

 

- Özelde önergede de belirtilen MT TORC isimli tanker ile ‘Kafkametler’ adlı gemide bakanlığınızın en son denetimi ne zaman yapılmıştır? Sonuçları ne olmuştur? 

- Her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere ülkemizde ticari gemi taşımacılığında çalışan kaç kaptan, çarkçıbaşı, makine zabiti, yağcı, güverte tayfası bulunmaktadır?

- Ticarî gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları ve mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle sağlıkları sürekli risk altında bulunan gemicilerin sağlıklı yaşam ve can güvenlikleri için bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?

- Sürekli ölümle burun buruna yaşayan Türk veya yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemicilerin sosyal güvencelerinin ve özlük haklarının iyileştirilmesi adına bakanlık olarak yaptığınız/yapacağınız çalışmalar nelerdir?

Kaynak: Halk Haber Ajansı

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve ulusgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.